

Peta konferencija sudionika Minamatske povelje

FDI - IADR izjava
Stavak 4. (b): Proizvodi s dodanom živom i proizvodni procesi u kojima se koristi živa ili živini spojevi:
Izmjena dodataka A i B i razmatranje izvedivosti alternative bez žive za proizvodne procese navedene u Dodatku B.
Svjetska udruga dentalne medicine (FDI) zastupa više od milijun stomatologa širom svijeta i Međunarodna udruga za dentalna, oralna i kraniofacijalna istraživanja (IADR), broji više od 10 000 istraživača diljem svijeta.
FDI i IADR predani su poboljšanju oralnog zdravlja stanovništva na globalnoj razini i osiguravanju da je učinjeno na pravedan način utemeljen na dokazima. Stoga u potpunosti podržavamo trenutnu Minamatsku povelju o živi, kako je zadnji put izmijenjena na COP 4.2, bez potrebe za daljnjim izmjenama i dopunama.
Dodatak A na COP-5.
Trenutačni pristup postupnog smanjivanja uporabe zubnog amalgama djeluje mjereno padom uporabe amalgama u stomatološkim ordinacijama i naglim padom prodaje dentalnog amalgama.
Minamatska povelja predstavlja jedinstvenu priliku za prevenciju karijesa, smanjenje ukupne potražnje restaurativnih materijala (uključujući zubni amalgam). Pozivamo vlade da ulažu u javnozdravstvene mjere koje osiguravaju promicanje oralnog zdravlja, uključujući javne propise smanjenja unosa šećera.
Nadalje, moraju postojati ojačane najbolje ekološke prakse za gospodarenje otpadom zubnog amalgama, uključujući korištenje ISO 11143 standardnog separatora amalgama u stomatološkim ordinacijama i prostorima.
Također, za alternativne materijale koji bi se smatrali održivom zamjenom za zubni amalgam, potrebni su podaci o njihovoj sličnoj kliničkoj dugovječnosti u različitim kliničkim uvjetima, te njihova sigurnost i isplativost.
Javni i privatni sektor moraju nastaviti ulagati u istraživanja kako bi se unaprijedili alternativni materijali.
Stope karijesa uvelike se razlikuju među zemljama, kao i programi dentalne prevencije i uspjeh takvih programa.
Pristup postupnog ukidanja uporabe zubnog amalgama dovest će do negativnog utjecaja na pružanje kvalitete liječenja zubnog karijesa i povećanja broja izvađenih zuba, prijeteći pogoršanjem oralnog zdravlja i povećanjem nejednakosti.
Kao što je navedeno u Globalnom akcijskom planu za oralno zdravlje, potičemo sve strane da zadrže trenutni model postupnog smanjenja koji poštuje razlike u kapacitetima zemalja i jamči pristup oralnom zdravlju i sveukupnom blagostanju stanovništva.
Zubni amalgam
06. 11. 2023.
Odluka COP5 usklađena je sa zajedničkim odgovorom FDI-IADR podržavajući pristup postupnog smanjenja
Peta konferencija stranaka Minamatske konvencije o živi (COP-5)
FDI u potpunosti podržava Minamata konvenciju o živi, njenih devet odredbi o postupnom smanjivanju upotrebe zubnog amalgama definiranih u Dodatku A, Dijelu II. članka 4., kao i izmjene i dopune dogovorene na četvrtoj Konferenciji stranaka (COP-4) koje stupio na snagu 28. rujna 2023.
Pristup postupnog smanjivanja štiti oralno zdravlje populacije na globalnoj razini, promiče pravednost i štiti pristup utemeljen na dokazima za identificiranje alternativa zubnom amalgamu.
Odluka COP5 podržava pristup postupnog smanjenja
Peti sastanak Konferencije stranaka Minamatske konvencije o živi (COP-5) održan je u Ženevi, Švicarska, od 30. listopada do 3. studenog 2023. COP-5 pregledao je prijedlog izmjene Dijela I. i Dijela II. Dodatka Podnijele su Bocvana i Burkina Faso. Prijedlogom su stranke pozvane da usvoje 2030. kao datum postupnog ukidanja zubnog amalgama. Predložio je da stranke koje nisu postupno ukinule zubni amalgam podnesu nacionalni akcijski plan o svojim nastojanjima da to učine. Također je od stranaka zatražio da isključe korištenje zubnog amalgama u državnim politikama i programima osiguranja.
Uoči COP-5, FDI i Međunarodna udruga za dentalna, oralna i kraniofacijalna istraživanja (IADR) pripremili su službeni odgovor koji je dostavljen Tajništvu COP5. FDI i IADR također su sudjelovali na COP5 i dali izjavu o važnosti pristupa postupnog smanjenja uporabe zubnog amalgama.
COP-5 izmijenio je Prilog A, dio II. članka 4. uvođenjem nove odredbe kao odgovor na prijedlog Bocvane i Burkine Faso. Stranke koje još nisu postupno ukinule dentalni amalgam podnijet će nacionalni akcijski plan ili izvješće o svojim naporima za postupno smanjenje ili postupno ukidanje dentalnog amalgama svake četiri godine. FDI pozdravlja ovu novu odredbu koja priznaje da stranke moraju usvojiti najprikladnije strategije za rješavanje problema upotrebe zubnog amalgama, istovremeno čuvajući oralno zdravlje svog stanovništva.
Međutim, stranke se nisu mogle dogovoriti o datumu postupnog ukidanja zubnog amalgama. Također nije bilo konsenzusa o prijedlogu da se isključi korištenje zubnog amalgama iz državnih politika i programa osiguranja.
FDI zahvaljuje svim svojim članovima na podršci i nastavit će zagovarati važnost osiguravanja pristupa restorativnim materijalima dok svi dionici rade zajedno na pronalaženju alternativa bez žive sa sličnom kliničkom dugovječnošću u različitim kliničkim uvjetima, sigurnosti i isplativosti.
Uredništvo: hkdm.hr
Izabrao, priredio: Zvonimir Kaić,
Izvor:
https://www.fdiworldental.org/cop-5-decision-aligns-fdi-iadr-joint-response-upholding-phase-down-approach, 6. studenoga 2023. godine,
https://minamataconvention.org/en/node/10523 (Izjava FDI & IADR, 30. listopada 2023. godine)